Otopark da Yenilikçi Çözümler

Otopark da Yenilikçi Çözümler

Geleceğin otoparklarıyla otopark sorunu ortadan kalkacak mı?

“Otomobilin mi var, derdin var” deyimi, artık her araç sahibinin dilinde. Bireysel araç kullanımının artmasıyla beraber otopark sorunu, büyük şehirlerin temel sorunlarından biri olmuştur hep. Kimi şehirlerde çok katlı otoparklar yapılarak çözüm aranıyor. Bazı şehirlerde ise binaların alt katları veya yer altındaki katlar otopark olarak kullanılıp bu sorun hafifletilmeye çalışılıyor. Aslında bu soruna neden olan tek etken park yeri sıkıntısı değil. Kullanıcıların araçlarını gelişi güzel ve rastgele park etmesi veya uygunsuz aralıklarla park etmesi bu sorunun katlanarak büyümesine neden olmaktadır.

Modern dünya hızla dijitalleşirken, akıllı şehirler inşa edilmeye başlandığı bu günlerde otopark sistemi ne alemde derseniz, bizim dışımızdaki dünyaya göz atalım deriz. Ülkemizde hayli ciddi bir sorun olan park yeri ihtiyacı, yoğun trafik problemi ile birleştiğinde trajikomik manzaraların her gün yaşandığı hepimizin malumu olsa da, modern şehirler artık bu sorunu robot sistemi ile çözmeye çok yakın.

Akıllı otopark sistemleri, araçlara sensörler eklenerek kendi kendine park edebilme yetisinin kazandırılması ve otoparklarda robot sistemlerinin kullanımı bu soruna yönelik günümüzde geliştirilen çözümlerdendir. Akıllı otopark sistemleri ile kullanıcı içindeyken aracın verdiği uyarı sesleri ile iki araç arasındaki park mesafesi mümkün olduğunca azaltılmaya çalışılarak yerden tasarruf edilmekte. Araçlara ileri teknoloji sensörlerin eklenmesi ve otonom kontrol verilmesi ile kendi kendine park edebilen araçlar günümüzde kullanılmaya başlandı.

Burada da amaç insanlar tarafından park edilen araçlara göre daha düzenli araç park ederek yerden tasarruf etmek. Akıllı şehirlerdeki bir diğer otopark solüsyonu ise otoparklarda robot kullanılması. Bu sayede çok katlı otoparklarda aracınızı otoparka bıraktıktan sonra asansör ve robotlar ile araç planlanan yere park ediliyor. Aracınızı alacağınız zaman da yine otoparka girmeden aracınız robot tarafından ayağınıza kadar getiriliyor. Bir nevi raflara ürün dizer gibi arabalar kendilerine ayrılmış alanlara üst üste diziliyor ve böylece ciddi derecede yerden tasarruf sağlanmış oluyor. İlerleyen zamanlarda bu tür otoparkların yaygınlaşmasıyla araç park etme sorununa çözüm oluşturacağı düşünülüyor.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com