Wewalk, Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak

Wewalk, Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak

Engellilerle ar-ge çalışmaları modern dünyanın esas uğraşlarından biri. Kuşkusuz medeniyet, engeli olmayanlara sunduğu imkanları en az onlara olduğu kadar engellilere de sunmak durumunda. Tüm ticari detaylarının ötesinde bu bir sosyal sorumluluk projesi olarak anlamlı.

Wewalk adlı bu akıllı baston ile görme engelli insanların hayatını kolaylaştırma amaçlanmaktadır. Projeye başlanırken görme engellilerin bastonları sayesinde ayak hizasındaki engelleri kolaylıkla algılayabildiği ancak baş ve gövde hizasındaki engellere karşı ciddi şekilde savunmasız oldukları göz önünde bulundurulmuştur. Bu baston içerisindeki sensörler sayesinde baş ve gövde hizasındaki normalde algılanması güç engelleri algılayarak kullanıcısını uyarmakta ve meydana gelebilecek olumsuz sonuçları önlemekte.

Wewalk aynı zamanda dijitalleşmeye ayak uydurabilen bir baston. Açık kaynaklı olması sayesinde uygulama geliştiricilerin wewalka yeni eklentiler ve uygulamalar ekleyip daha işlevsel hale getirmesi mümkün. Ayrıca akıllı telefonlarla da uyumlu olan wewalk ile kullanıcılar akıllı telefonlarını çantalarındayken bile wewalk ile etkileştirip akıllı telefonlarını bu sayede kontrol edebilecekler. Beyin diyebileceğimiz tüm bu özellikleri barındıran ve elde tutulup kumanda görevi gören bu kısım bastonda bir sorun meydana geldiğinde tamamen atıl duruma düşmemek için modüler olarak tasarlanmış. Yani baston kırıldığında veya yıprandığında modüler kısmı çıkarıp yeni bastona takarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Arıkovanı adlı sitede adına bir fon desteği oluşturulan ve yardımseverlerin desteklerini bekleyen wewalk bugün hedeflediği desteğe %144 oranında ulaşmıştır. Ayrıca dünyanın en prestijli teknik üniversitesi olan MIT’den yılın sosyal projesi unvanını almıştır.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com