TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA VE KONUŞMA METNİNİN HAZIRLANMASI

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA VE KONUŞMA METNİNİN HAZIRLANMASI

Girişimci olarak çıktığınız bu yolda sık sık topluluk önünde konuşmalar ve sunumlar yapmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle kendinizi geliştirmeli ve alıştırmalısınız. Yazımızda dinleyici topluluğu karşısında yapılacak konuşmanın hazırlığından ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsettik.

  • Ne tür bir konuşma yapacaksınız?

Konferans, söyleşi, tartışma, söylev, savunma, açık oturum, melek yatırımcı görüşmesi, tanıtım, açılış konuşması ya da panel konuşması nerede ve ne tür bir konuşma yapacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Çünkü konuşma içeriğinizi buna göre belirleyeceksiniz. Örneğin bir melek yatırımcı görüşmesinde daha çok iş modelinizi anlatmaya odaklanırken, bir tanıtım konuşmasında ürünlerinizin farklılıklarını ve onu neden satın almaları gerektiğini anlatan ikna edici bir konuşma yapmanız gerekecektir. Yada davetli olarak katıldığınız bir söyleşide sempatik bir anlatış ile daha çok kendinizden bahsedeceksiniz. 

  • Konuşmanın amacı, ana düşüncesi ve genel hatları nasıl olacak ?

Konuşmanızı hazırlarken muhakkak anlatmak istediğiniz konunun bir ana düşüncesini ve bahsedilmek istenen konuları sıralamanız ve bunları kurgulamanız gerekmektedir. Öncelikle sizden hangi konuda konuşmanız istenmektedir? Bunu çok iyi algılamalı ve sonra anlatmak istediniz başlıkları belirlemelisiniz. Hangi konular üzerinde durmak istiyorsunuz belirleyin.  Ardından konuşmanızın başlıklarını neyle dolduracaksınız bunu düşünmeniz gerekecektir. Belki anlatmak istediğiniz konuyu bir fıkrayla bağlayabilir yada kısa bir hikaye ile çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Konuşmalarda yapılan bu tarz farklılıklar dinleyicinin dikkatini çekecektir ve konuşma bir sohbet havasında çok daha verimli bir şekilde ilerler. Konuşmacı anlatmak istediklerini kendi üslubu ile keyif verici bir şekilde dinleyiciye aktarmalıdır.

  • Konuşma süresinin belirlenmesi;

En önemli konulardan biride zamandır. Bir yatırım meleği önünde iş fikrinizi anlatırken veya bir organizasyonda işinizden ve kendinizden bahsederken ne kadar süreye sahip olduğunuzu bilmeniz çok önemlidir. Bütün organizasyonlarda her konuşma için belirli bir zaman ayrılır. Bu nedenle konuşmanızı bu zamana göre hazırlamalısınız. Sizden 10 dakikalık bir konuşma istediklerinde buna uymanız gerekecektir. Konuşma süresi anlatmak istediğiniz konu başlıklarının miktarını, anlatış şeklinizi veya konular arasındaki geçişlerinizi belirler. Doğal olarak size tanınan zaman dilimi değiştikçe, anlatacaklarınız ve konuşmanızın içeriği de değişiklik gösterecektir. Zamanınız kısıtlıysa konuşmanızı çok detaya inmeden az ve öz olarak yaparken; geniş zaman dilimine sahip olduğunuzda, sürenizi rahat bir şekilde kullanabilir ve hatta dinleyici ile sözlü iletişime geçerek konuşmanızı renklendirebilirsiniz.

  • Konuşmanızda size yardım edecek ekipmanınızı belirleyin.

Konuşmanızı daha dikkat çekici ve anlaşılır kılmak için görsel, işitsel, yazılı araçlardan ( Projeksiyon, tepegöz, resim, film, müzik kaydı vb.) faydalanabilirsiniz. Bu tür bir araç kullanacaksanız kesinlikle önceden hazırlanmalı ve prova yapmalısınız. Görsel ve işitsel araç kullanmak muhteşem bir konuşma yapmanızı sağlayabileceği gibi sizi çok zor durumda da bırakabilir. Örneğin tam anlattıklarınızı bir videoya veya bir görsele bağladığınız sırada projeksiyon aletinin çalışmaması veya videonun açılmaması konuşmanızı bir fiyaskoya dönüştürebilir.

  • Konuşmanın yapılacağı yerin fiziksel özelliklerini inceleme.

Konuşma yapacağınız yeri önceden görmeniz sunuşunuzun  daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Çünkü bulunacağınız alanın tüm fiziksel özelliklerini önceden görmüş olmanız, olası sürprizlerle karşılaşmanızı en aza indirecektir. Örneğin bir sahnede konuşma yapacaksanız sahneyi tanımanız, onu daha iyi kullanmanızı  sağlayacaktır. Veya oturarak konuşma yapacaksanız, oturacağınız yerin konumu ve yönü yabancılık çekmenizi engelleyecektir. Hatta kıyafetinizi bulunacağınız yere göre bile seçmek isteyebilirsiniz.

  • Konuşma metninin hazırlaması

1. Okumaya yönelik konuşma metninin hazırlanması;

Konuşmanızı metne sadık kalarak doğrudan kâğıttan okumak, ciddi ve resmi bir konuşma için oldukça uygundur. Metnin çizgisiz kağıda, bilgisayarla ya da daktiloyla (çift satır aralığıyla ve iri harflerle) yazılarak hazırlanması, konuşma sırasında metnin takibini kolaylaştıracaktır. Böylece konuşmanızı okurken daha rahat edeceksiniz. Hatta vurgu yapmanız gerekecek kısımlara ufak işaretler koymanız daha etkili bir konuşma yapmanızı sağlayacaktır. Konuşmanızı yazılı olarak yapıp okuyacaksanız; daha resmi bir cümle yapısı seçmeniz doğru olacaktır. Uzun cümleler kurabilir ve okuyarak tonlamalar yapabilirsiniz. Bu konuşma biçimi genellikle resmi toplantılarda, açılış konuşmalarında veya önemli gün ve etkinlikler için hazırlanan organizasyonlarda tercih edilmelidir.

 

2. Sunuşa yönelik konuşma sırasında zaman zaman yararlanılacak yardımcı notların hazırlaması:

Doğal, rahat ve içten bir konuşma yapılması uygun olacak organizasyonlarda, seçilebilecek bir yöntemdir. Genellikle söyleşi, konferans, tanıtım, melek yatırımcı görüşmelerinde, kendinizi, bilginizi veya iş fikrinizi paylaştığınız organizasyonlarda tercih edilmesi uygun olacaktır. Ufak not kağıtlarına bahsedeceğiniz konuları hatırlatan notlar alabilir ve arada göz ucuyla bu notlara bakarak konuşmanızı anımsayabilirsiniz. Konuşma metniyle yazılı metin arasındaki dil yapısı ve akış stili oldukça farklıdır. Bu nedenle yazılı metninizi konuşma metnine çevirmelisiniz. Sunuş metinlerinin yazılması çok dikkat gerektirir. Sunuşta kullanılan dil okumak için değil işitilmek içindir. Sunuşta şahıs zamirleri kullanmak size doğal ve sıcak bir hava kazandırır. Kurulan cümleler kısa ve anlaşılır olmalıdır. Pratik bir bilgi olarak, kurduğunuz cümle bir nefeste bitiyorsa sunuş için uygun bir cümle olacaktır. Okumak için hazırlanmış konuşma metninde konuşmacı gerektiğinde tekrar okuyabilir. Ancak sunuş şeklinde yapılan bir konuşmada uzayıp giden ve bağlanamayan bir cümleyi başa dönüp düzeltme şansını yoktur. Konuşmacı konuşmasında olumlu cümleleri tercih etmeli ve günlük sözcüklere yer verilmelidir. Karmaşık sözcükler az dinlenmeye neden olur. Konuşmanız basit, dolaysız ancak ilginç ve dikkat çekici olmalıdır. Çünkü insanlar basit ve dolaysız anlatımları anımsarlar. Ancak ilginç ve canlı bulduklarını ise hiç unutmazlar.  Konuşmanızı sıkıntı çekmeden ve baskı altında hissetmeden yapabilmeniz için çok pratik yapmalı ve ufak denemelerde bulunmalısınız. Bazı nefes teknikleriyle heyecanınızı dizginlemeli ve konuşma sırasında sesinize hakim olmalısınız. Gerektiğinde derin bir nefes almanız sizi daha sakin kılacaktır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi etkili bir konuşma için gerekli olan tek bolca pratik ve çalışmadır.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com