Na-Nose İle Hastalıkları Nefesinizden Teşhis Edin

Na-Nose İle Hastalıkları Nefesinizden Teşhis Edin

İnsanoğlu doğar, yaşar ve ölür. Bu cümleyi kurmak kolay ama hiç kimse elbette ölmek istemez. Daha doğrusu; sağlıklı yaşam herkes için önceliktir kuşkusuz. Tabii sağlık için tıbbi prosedürlerin verimliliği de oldukça önemli kuşkusuz. Hastanelerde hastalığımızın ne olduğunu öğrenmek için dahi işkence dolu süreçlere tabi olmamız maalesef mevcut prosedürlerin gereği. Peki yeni teknoloji gereçleri bunun üzerinde etkili değil mi? Tabii ki etkili, kaldı ki tıp sektörüne haksızlık etmemek gerek, her yeni teknolojileri kullanılarak hastalık teşhisi bağlamında mucizevi çözümlerin üretildiği de bir gerçek. Kanser gibi ölümcül hastalıkların teşhis ve tedavisinde de hayli ciddi yol kat etilmiş olması elbette bu alandaki inovasyon projeleri ile ilişkili.

Yakın zamanda İsrail’de hastalıkların erken teşhisine ilişkin önemli bir gelişme kaydedildi. İnsan nefesinden bazı hastalıkların erken teşhisini artık mümkün kılan bu cihazın adı Na-nose. İsrail Teknoloji Enstitüsü Technion’dan Profesör Hossam Haick’in önderliğindeki bir araştırma grubu 1500 e yakın hastadan alınan veriler ışığında bazı hastalıkları özellikle de kimi kanser türlerini %86 gibi bir oranda doğru tanımlayan Na-nose adındaki cihazı geliştirdiler. Profesör Haick’e göre her hastalığın bir koku izi var. Zaten yeni teknoloji bu cihaz da insan nefesindeki koku izlerini ayırt ederek hangi hastalığın erken safhasında olunduğuna karar vermekte. Üstelik geçmişte geliştirilen benzer cihazlar gibi sadece kuvvetli riske sahip hastalıklardan birini görüp diğerlerini göz ardı etmiyor.

Yüksek riske sahip ve tanıyabildiği hastalıkları bir bir sıralıyor. Enstitünün şu sıralar uygulamayı akıllı telefonlarda da hayata geçirmeye çalıştığını öğreniyoruz ancak akıllı telefonların böyle ciddi bir konuda ne derece güvenilir olduğu soru işareti. Yapay zekalı nano dizilim mantığına göre hastalıkları teşhis etmeye çalışan cihaz günümüzde kullanılan ağrılı ve sancılı teşhis yöntemlerine göre sadece bir nefesle bazı hastalıkların teşhisini koyabilmekte. Üstelik çok düşük bir maliyetle. Bu sayede kanser türlerinde erken teşhis oranını artırıp iyileşme oranlarını yükseltebileceği tahmin edilmekte.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com