Melek Yatırımcılar Girişimcilere Ne Katar?

Melek Yatırımcılar Girişimcilere Ne Katar?

Girişimcilik gerek dünyanın diğer ülkelerinde gerekse Türkiye’de son yirmi yılın en önemli kavramlarından bir tanesi olarak bilinmekte. Ancak buna rağmen pek çok kişi girişimcilik konusunu tam olarak tanımlayamamaktadır. Girişimciliğin net çizgiler ile belirlenmesi zor olsa da en basit tabir ile insanların akıllarında var olan bir fikri hayata geçirmesi işlemidir. Girişimci, herhangi bir konuda var olan ihtiyacı belirledikten sonra bu ihtiyacın en iyi şekilde iş fikrine dönüştürülmesi işlemini tamamlayacaktır. Bu aşamada gerekli olan her türlü riskin üstlenmesi ve gerekli olan ticari işletme detaylarını yerine getirerek çalışmalara başlayacaktır. Bilindiği üzere her girişimcinin istediği çalışmaları ortaya koymak adına finansal gücü bulunmamakta. İşte tam da bu noktada devreye melek yatırımcı girmekte.

 

Yurtdışında sıklıkla kullanılan melek yatırımcı terimi geçtiğimiz birkaç yıla kadar ülkemizde adından söz ettiremiyordu. Ancak daha sonrasında bu konudaki çalışmaların ve bilgilendirmelerin yapılmaya başlaması sonrasında ülkemizde de melek yatırımcı kavramı konusunda bilinçlenmeler oluştu. Bir kişi ya da kurumun daha öncesinde hiç uygulanmamış bir fikri bulunuyor ya da var olan bir projeye yeni ve farklı bir bakış açısı getirilmek isteniyor; bu fikir ya da çalışma ile alakalı gerekli olan yol haritası çıkartılmış, sunum hazırlanmışsa ve tek eksik olan finansal destek ise işte tam da bu noktada devreye melek yatırımcı girmekte.

 

Girişimin hemen başında devreye girecek olan melek yatırımcı, var olan iş fırsatına yatırım yapacak ve bu sayede de işletmelerin büyümesi, gelişmesi adına gerekli olan sermayeyi sağlamaktadır. Bu yatırımcılar yapmakta olduğu yatırım miktarı ile doğru orantılı olacak şekilde girişimden hisse alabilecek, bununla beraber genel olarak girişimcilere bireysel destek ve danışmanlık hizmetlerini de olara sunacaktır. Sunulacak olan bu hizmetler sayesinde girişimciler yalnızca finansal faktörler konusunda melek yatırımcılardan yardım almıyor, bununla beraber karar verme sürecinde gerekli olan her türlü kararın doğru şekilde verilmesi adına girişimciler ile fikir alışverişini gerçekleştirmektedir. Türkiye sınırları içerisinde şu sıralarda yaklaşık olarak 150 200 adet melek yatırımcı olsa da her geçen gün bu sayıda ciddi oranlarda artışlar kendini göstermektedir.

 

Kişilerin melek yatırımcı olarak girişimcilere destek vermesi adına ise dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Başta lisans işlemleri olmak üzere gerekli olan her türlü detayın üzerinde durulmasından sonra bu kişiler onlara gelen girişimcileri dikkatli bir şekilde dinledikten sonra akıllarında soru işareti bırakmayan tarzda bir girişim ile karşı karşıya kalınmasından sonra yatırım adına gerekli olan adımlar atılmaya başlayacaktır. Düşünülenin aksine melek yatırımcılar girişimcilere yalnızca finansal destek ve karar aşamasında yardımcı olmuyor. Bilindiği üzere melek yatırımcıların büyük bir kısmı iş hayatında ciddi deneyimlere sahiptir. Dolayısıyla bu deneyimlerini girişimcilere ulaştırarak onların da iş hayatında yükselmesine yardımcı olacaktır.

 

Var olan tecrübelerini girişimcilere aktaracak olan melek yatırımcılar, böylece onların bir yandan girişimlerini çok daha fazla kişiye ulaştırmalarını sağlarken diğer bir taraftan da yapılacak olan girişimler esnasında hangi adımların atılması gerektiği konusunda da onlara sahip oldukları deneyimi aktaracaktır. Üstelik bu deneyim yalnızca tecrübe anlamında değil teknoloji anlamında da girişimcilere sunulacaktır. Genel olarak melek yatırımcıların büyük bir kısmı kendi sektörlerinde bilinen markaların sahipleridir. Bu kişilerin vermiş oldukları destek; kişilere ait olan firmaların müşteri ve hedef kitlelerinin de dikkatini çekecektir. Böylece girişimcilerin tanınma olasılıkları, dolayısıyla girişimlerinin en başarılı şekilde ortaya koyulması adına gerekli olan her türlü detay kolaylıkla yerine getirilmiş olacaktır.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com