İller Bankası (ilbank) mahalle tasarımı fikir yarışması

İller Bankası (ilbank) mahalle tasarımı fikir yarışması

İller Bankası, Cumhuriyet döneminde Valiliklerin ve özel idare müdürlüklerinin finansmanından sorumlu olan, aslında bir banka olmayıp, hazineden illere trafiği gerçekleştirmekte olan kurum iken, yakın zamanda İlbank ismini alarak daha çeşitli bir form kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak projeler geliştirmekte ve şehirleşmenin modern çizgilerde hızlanmasını teşvik etmekte.

İlbankın düzenlediği Mahalle Tasarım Fikir Yarışmasında projelerinizi 28 Mayıs tarihine kadar gönderebilirsiniz. Etkinlik Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2023 yılına yönelik hedefleriyle alakalı bir etkinliktir. Etkinliğin temel amacı günümüz koşullarında en yaşanılabilir mahalle konseptini yaratmak. Yarışmada dereceye giren tasarımlara çeşitli ödülleri dağıtılacaktır. İller Bankasının düzenlediği yarışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Şehir 2023 hedefine yönelik yaşanılabilir ve sürdürülebilir yaşam alanları yaratmaya dayalı.

İlbankın yöneticilerinden olan Refik Tuzcuoğlu yarışma koordinatörlüğü görevini üstleniyor. Eski ve samimi mahalle havasını korurken aynı zamanda modern tasarımlar ve uzun vadeli düşünülmüş altyapı planlarını göz önünde bulunduran yarışmacılar avantajlı konumdalar. Yarışmada dereceye girecek projelerdeki tasarımlar önümüzdeki yıllarda genişlemekte olan şehirlerin yeni mahallelerinde kullanılacak gibi görünüyor. Yarışma sonucu sürekli sitem edilen ve günümüzde varolmadığı düşünülen eski samimi ve sıcak mahalle ortamlarının hala yaşatılabileceğini kanıtlama yönünde büyük bir rehber olabilir.

Mahallelerin yani yaşam alanlarımız ve diğer insanlarla etkileşim içinde olduğumuz bölgenin geleceğinin şekillenmesinde büyük rol oynayacak etkinliğin sonucu hepimizi alakadar ediyor. Bura da esas olan en özgün ve en işlevsel tasarımı ortaya çıkarmak. Geçmişte ülkemizde düzenlenen yarışmaların veya yurtdışındaki benzer yarışmaların katılımcılarına ait tasarımlardan esinlenmek, alıntı yapmak katılımcıları değerlendirme sırasında olumsuz olarak etkileyebilir.

Yarışmaya katılmak için; http://www.mahalletasarim.com/    adresini inceleyebilirsiniz.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com