İLETİŞİM HATALARI

İLETİŞİM HATALARI

Zihninizi meşgul eden konular, günlük hayattaki bazı alışkanlıklarınız veya çevrenizdekilerin davranışları etkin bir iletişim kullanmanızı engelleyebilir.

Bu konuda sıkıntı çekmemek için kendinizi iletişime hazır olma konusunda eğitmeli ve  karşınızdaki kişinin kendini ifade etmesini kolaylaştıracak bazı yöntemleri geliştirmelisiniz.

Dinliyor görünmeyin, dinleyin!

En çok yapılan hatalardan biri karşınızdaki kişiyi dinliyor gibi görünüp dinlememektir. Zaman içerisinde bu davranış geçiştirme alışkanlığının oluşmasına neden olabilir. Kendinizi daime dinlemeye hazır bir şekilde tutmalısınız. Zihninizi bu konuda eğitmelisiniz. En çok yapılan hata ise karşınızdaki konuşurken sizin başka şeyler düşünüyor olmanızdır. Tüm düşüncelerinizi bir kenara bırakmalı ve konuşan kişiye odaklanmalısınız. Ne kadar iyi dinlerseniz karşınızdaki kişiyi okadar iyi algılarsınız. Unutmayın iyi bir iletişimin yolu dinlemekten geçer.

Mutlaka anlayın!

Karşınızdakini dinleseniz bile söylediklerini anlamayabilirsiniz. Tamda bu sırada ‘anlıyor gibi’ yapmayın. Sormaktan çekinmeyin.  Anlamadığınız bir ayrıntı varsa, görüşme esnasında açıklama isteyin. ‘Şu kısmı tam olarak anlayamadım’ demek sizi küçük düşürmez. Aksine karşınzdaki kişiyi anlamak için çaba sarfettiğinizi gösterir. Bunu yapmadığınızda, karşı taraf anladığınızı düşünerek devam edecektir. Belkide anlamış gibi göründüğünüz ve anlamadığınız konu sizin için çok önemli, kilit bir konu olabilir. Bu nedenle gerçek ve samimi olun. Anlamadığınız belirtmekten de çekinmeyin.

Önemseyin!

Konuşulan konu hiç ilginizi çekmeye bilir sizin için önemsizde olabilir. Ancak karşınızdaki kişi bu konuya çok fazla değer yüklemiş olabilir. Konu ile ilgili ön yargılarınız var ise bunları kırın. Arşınızdaki kişiyi anlamak için çaba harcayın. Onun bakış açısını, konu ile ilgili düşüncelerini derinlemesine analiz edin. İletişimde oluşan en büyük engellerden biride karşınızdakine bir konuyu paylaşırken onun ilgisiz ve mutsuz görünmesidir. Bu ikili iilişkilerde güvenide zedeler ve giderek paylaşımlar azalır. Bu nedenle karşınızdaki bir kişi sizin ilginizi hiç çekmeyen bir konu ile ilgili konuşuyor olsada  ona saygı duyun ve ilgili davranmaya çalışın. En önemliside onu anlamak için çaba gösterin. Bazı sorular sorarak öğrenmeye çalışın. Belkide başta ilginizi çekmeyen bu konu sonraları sizinde dikkatinizi ve ilginizi çekebilir.

Unutmamayı sağlayın!

Unutkanlık ayıp değildir. Yorgun olmamız bile unutkanlığa yol açabilir. Ancak bu konuda önlem almak sizin elinizdedir. Önemli olduğunu düşündüğünüz ve unutmamanız gereken konuları muhakkak not alın.

Boşluklu konuşmayın, kendinizi doğru ifade edin!

Türkçe’mizdeki harika kelime “ŞEY”, özellikle kelime bilgisi yetersiz olan veya kolayına geldiği için bu şekilde konuşan kişilerin katkısıyla yaygın bir kullanıma sahiptir. Karşınızdaki kişi her zaman leb demeden leblebiyi anlayacak yeterlilikte dağildir. Böyle durumlarda boş bıraktığınız ve  “şey” ile doldurduğunuz yerleri kendisi yalnış dolduruyor olabilir. Bu nedenle mümkün metrebe içerisinde “şey” geçen cümleler kurmaktan kaçının ve anlatmak istediğinizi düşünerek doğru bir şekilde ifade edin.

Ses tonunuzu doğru ayarlayın.

Hareretli bir tartışmada veya gergin bir ortamda konuşan kişiler genellikle seslerini yükseltirler. Bu durum her iki taraf içinde savunma mekanizmasının devreye dirmesiyle oluşur. Unutmayın sesinizi yükseltmeniz karşı tarafın daha iyi anlamasını sağlamaz. Böyle bir davranışta bulunduğunuzda konuştuğunuz kişi sizinle tüm iletişimini kapatır ve sizi hiçbir şekilde anlamak istemez. Bu nedenle sakin ve sabırlı olun. İletişimi koparmadan sabırla tekrar edin anlatmak istediğiniz konuya farklı örnekler vererek kişilerin dikkatini çekin. Tekrar tekrar bir konuyu anlatıp karşı tarafın algılamasını sağlayamadığınızda da  kesinlikle ona psikolojik baskı uygulamayın. Bu durum onu daha çok zedeler ve anlamasını engeller. Herkes aynı süratte anlamayabilir bu nedenle bunun bilincinde olarak sabırla anlatmaya devam edin. Hafif tebessüm etmeniz ve şefkatli olmanız karşı tarafın güvenini arttıracağı için sizi daha dikkatli dinlemesini sağlayacaktır.

Beden dilinizi doğru kullanın.

İletişim sadece sözler ve kelimeler ile olmaz. Bakışlarınızla, mimiklerinizle ve el kol hareketlerinizle de iletişim kurarsınız. Bu nedenle karşınızdaki kişi ile konuşurken yüz ve mimiklerinize dikkat edin. Örneğin biri size bir şey anlatıyorken  başka yerlere bakmak, o kişiyi dinliyor olsanız bile, dinlemiyor imajı yaratabilir. Göz teması kurmak sözel iletişimde oldukça önemlidir. Beden dilinin doğru kullanımıyla ilgili kendinizi geliştirmeniz iletişimde çok daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com