İŞLETME KURMAYA SEVK EDEN FAKTÖRLER

İŞLETME KURMAYA SEVK EDEN FAKTÖRLER

Şirket kurup kendi işinin patronu olmak, günümüzde hemen hemen herkesin hayallerini süslemektedir. Birçokları bunu bir amaç edinip geleceklerini bu şekilde yaratmaktadır. Takdir edildiği üzere bu kararı almak bir o kadar da zordur. Yapılan incelemeler sonucu bazı değer yargılarının işletme kurma kararına etkilediği görülmüştür. Scheinberg ve Macmillan; 1988’de 11 ülkede yaptıkları araştırmaları ışında girişimcileri yeni bir işletme kurmaya 6 değerin sevk ettiği saptanmıştır. Sizler için işletme kurmaya sevk eden faktörleri aşağıda sıraladık.

Kabul görme ihtiyacı

Toplumda yer edinme, başarılı olma insanoğlunun ihtiyaçlarından biridir. Herkes başarılı olmak, saygı ve değer görmek ister. Sosyal medyanın yaygınlaşması, bu ihtiyacı daha da tetiklemiş ve ön plana çıkarmıştır. Bir çok youtuber ve blogger’ın doğuş sebeplerinden biri, bu ihtiyacın artık daha fazla önemseniyor olması denebilir. Bu nedenle girişimcilerin çoğu sektöründe başarılı, güzel işler başarmış kişileri örnek almakta ve  kendi hayallerine ulaşmak çaba göstermektedir. Bu azim ve istek günümüz koşullarında takdir edilecek bir unsurdur.

 

Gelir elde etme aracı olarak görülmesi

Elbette ki para kazanmak girişimcilerin ortak hedeflerinden biridir. Kimse keyif için işletme açıp yönetmek istemez. Muhakkak manevi hazzın yanında maddi getirilerinin de olması gerekmektedir. Yeni fikirlerin, tasarım ve farklı düşünce yapısındaki iş modellerinin destek gördüğü teknoloji çağında bulunuyor olmamız, fikrini iş modeline dönüştüren girişimcileri de teşvik etmekte ve fırsatları değerlendirme konusunda bir ortam hazırlamaktadır.

Kendini geliştirme aracı olarak görülmesi

Öğrenmenin yaşı yoktur. Bir işletme sahibi de hayat boyu sürekli yeni konularla mücadele edip öğrenimine devam etmektedir. Yönetim hayatları boyunca birçok farklı konuda tecrübe kazanması, özellikle insanları ve ticareti deneyimleyerek öğrenmesi, girişimcilerin hayat boyu kullanabileceği tecrübelerden bazılarıdır. Sonunda başarısız olup işletmesini kapatmak zorunda kalan girişimciler bile, sektördeki diğer meslektaşlarına göre çok daha fazla bilgi birikimine sahip olmaktadır.

Bağımsız olma isteği

Girişimci bir ruha sahip bir kişinin uzun süreli sabit bir iş yapması oldukça zordur. Çünkü o sürekli öğrenmek, gelişmek ve bağımsız olmak ister. Yaptığı işlerin başkalarının kontrolüne sunulması onları oldukça rahatsız etmektedir. Her daim başı çekmek istedikleri için kendi işletmelerini kurup bağımsız olma fikri girişimcilere en cazip gelen değerlerden birisidir.

Toplumu geliştirme isteği

Girişimci hem kendisine hem de çevresine faydalı olmak ister. Topluma faydalı, kalıcı eserler bırakmak, iş imkanları yaratmak manevi açıdan bir girişimciyi mutlu eden olguların başında gelmektedir. Değişimler yaratmak toplumu ve kendini bir adım ileriye götürmek, güzel yarınlar oluşturmak bir girişimcinin vizyonunu oluşturmaktadır.

Bir çıkış yolu olarak görülme

Özelde veya devlet kurumlarında çalışan ancak yaptığı işin çok daha ilerisini yapabileceğine inanan bu potansiyeli kendinde gören kişiler bir süre sonra çalıştıkları kurumda mutsuz olmaya başlamaktadırlar. Çünkü mesleki olarak daha fazlasını yapmak, yeni girişimlerde bulunmak bir girişimcinin özelliklerinden birisidir. Bu nedenle kendi işinin patronu olmak, işletme açarak hayallerini gerçekleştirme girişimcileri için bir çıkış yolu olarak görülmektedir. Şu anki teşvikler sayesinde girişimciler hayallarine ulaşmaya bir adım daha yakın olduğu söylenebilir.

 

Unutmayın  “ Gelecek girişimcilerin ellerinde şekillenecektir”. İşletme kurup hayallerinin peşinden gitmek isteyen girişimcileri şimdiden tebrik eder ve başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com