Hayatınızda Başkasına Yer Var Mı?

Hayatınızda Başkasına Yer Var Mı?

Hepimiz cesur olduğumuzu, çoğu şeyle yüzleşip üstesinden gelebileceğimizi düşünürüz. Evet, belki kavga edecek kadar, birbirimizin kalbini kıracak kadar, sırf kendimizi haklı çıkarmak için yalan söyleyecek kadar cesuruz. Peki, kendi vicdanımızla hesaplaşacak kadar cesur muyuz? Bence değiliz. Hepimizin türlü yaşanmışlıkları, acıları var. Bunların geçmişteki etkisini günümüze kadar getirip şimdiye ve geleceğimize etki etmesine izin vermemiz ne kadar doğru kendimizle bunun tartışmasını vermeliyiz.

Kimse yanlış yaptığına inanmak istemez ama aslında içten içe biliriz doğru adımlar atmadığımızı. Farkına varmışızdır yanlışlığın ama düzeltmek için çok geç olduğunu düşünürüz. Düzeltememekten korkup yanlışımızın üzerini örtmeye çalışırız türlü şekilde. Hatalarımız önünde küçük düşmek korkutur bizi. Yersiz gurur yaparız.

Gurur dediğimiz şey gereksiz yere harekete geçirdiğimiz egolarımız değil midir? İnsanoğlu doğası gereği ego eğilimlidir. Egoyu bastırıp kendi iç sesinle mantığınla hareket etmek yüce bir erdem bana göre. Bir gün oturup kendinizle yüzleştiğinizde, masada ikinci bir kişi göremiyorsanız, en acı şekilde öğreniyorsunuz egoyla başa çıkmayı. Mesela özür dilediğimizde kendimizi hiçe mi saymış oluyoruz? Hayır, sadece düşünmüş ve kendimizi tartmış oluyoruz. Tıpkı aynaya bakınca, yüzümüzü değil de yüreğimizi görmek gibi; içimizden gelen sesi dinlemek gibi. O sesi dinlemeye başladıkça severiz kendimizi. Çünkü hiç bir şey için çok geç değildir. Kendi egolarımız ön plana çıktıkça bir süre sonra kendimizi istemediğimiz yerlerde görürüz. Ve bilmeliyiz ki hatalar daha çok hata doğurur…

 

Ne güzel söylemiş Gökhan Özcan;

-Egosu dünyayı kaplayan insanlar, dönüp bir de yalnızlıktan şikayet ediyor. 

-Hayatınızda bir başkasına yer mi bıraktınız?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com