Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Girişimcilik, ürün ya da hizmet üretimi için kar amacı güderek, ekonomik fırsatlardan faydalanarak yeni bir organizasyon oluşturulmasıdır. Girişimci ise ekonomik şartları, üretim için gerekli materyalleri temin edip risk altına giren kişidir. Bir girişimcide olması gereken üç temel öge; bilgi, cesaret ve yetenektir. Girişimcilik, günümüzde ipleri eline almış bulunan kapitalist sistemin çarklarını döndüren güçtür. Yıllar geçtikçe alt dallara ayrılmaktadır.

 

 TİCARİ GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

            Sermaye şahsa ait olmak üzere, geçmişteki ticari faaliyetleri yaşayıp, görüp, izleyip ders alarak deneyim elde edilmesi ve bu deneyimlerin ışığında bağımsız iş yapma çabasıdır. Ticari girişimde hedef kar etmektir. Kişinin karşısına çıkan fırsatları değerlendirmesi, girişimcilik adımları atması ve devamını getirmesi son derece önemlidir. Ticari girişimcilik örneği verecek olursak; Pekin’de artan trafik ve hava kirliliğinden rahatsız olan insanlar bisiklet kullanmayı tercih etmektedir ancak günümüzdeki bisiklet kasklarının insanları tam anlamıyla koruduğu şaibelidir ve kullanımı rahatsızlık vericidir. Bu sorundan ilham alan İsveç’li bir kısım insan görünmez kask adından bir girişimcilik örneğine imza atar. Aslında hava yastığının bisiklet kullanıcılarına uyarlanmış halidir. Düşme esnasında açılan hava yastığı kişinin boyun ve baş bölgesini sıradan kasklara göre çok daha iyi şekilde korumaktadır.

 

 KAMU GİRİŞİMCİLİĞİ NEDİR?

            Sermayesi kamuya ait olmak üzere, piyasadaki ürünlerin benzer veya muadillerinin devlet eliyle üretilmesi kavramıdır. Devlet tarafından işçi istihdamı, işsizlik oranının azaltılması, milli ve yerli üretim gibi sorunları çözmeyi amaçlar. TÜPRAŞ’ın kurulması, devlet kökenli AŞ’ler kamusal girişimciliğe örnek olarak gösterilir.

 

 SOSYAL GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

            Bir kısım insanın toplumsal sorunlara çözüm üretmek için ortam yaratmaya çalışması ve kitlesel algı oluşturmasıdır. Sosyal girişimci bir kişinin toplumsal konulara daha duyarlı olması, toplumsal eylemlerde sıklıkla yer almış olması, bazı konularda toplumdan soyutlanmış olması gerekmektedir. Öncelikli olarak toplumsal bir soruna çözüm bulunmaya çalışılır, kar elde etmek ikinci planda yer alır. Sosyal girişimcilik örneği olarak ‘otsimo’ verilebilir. Otizm sendromuna sahip bireylerin eğitim süreçlerinin tamamlanması için tablet üzerinden yürütülen bir programdır. Çocukların kaynaştırma okulları haricinde evde de eğitim süreçlerinin aksamamasını hedefler.

 

 İÇ GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

            Bir firma adı altında toplanmış bireylerin, kendi girişimcilik çalışmalarını sergilemeden firma adına insiyatif ışığında fikir üretmesi ve proje ortaya çıkarmasıdır. Bir firmanın tüm şubelerindeki çalışanlarını kapsayan bir kampanya başlatarak çalışanlarından fikir alması, makul gelen fikirleri değerlendirip uygulamaya koyması örnek verilebilir.

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com