GİRİŞİMCİ AYNUR KESECİOĞLU AYKUT - AY IŞIĞI MASALLARI

GİRİŞİMCİ AYNUR KESECİOĞLU AYKUT – AY IŞIĞI MASALLARI

Girişimci Röportaj-02

Yeteneğini kendi işine dönüştürmüş, sosyal alanda bir inovasyona öncülük etmekte olan Aynur Hanım’ı sizlerle tanıştırmamıza izin verin. Kendisi, uzun yıllardır kazandığı oyunculuk tecrübesini, masal aşkıyla bir araya getirip, seyircilerini bir yolculuğa çıkaran, anlattıklarını yanı başınızda hissetmenizi sağlayan özel bir girişimci. Aynı zamanda azim, cesaret ve çalışmayla her zorluğun üstesinden gelip, hayallerinizin peşinden koşmanın hiçbir zaman geç olmadığının da bir kanıtı diyebiliriz. Kendi işini yapmasıyla ilgili olarak; “Özgürce ve tam kapasiteyle yol haritası çizip, adımlar atabilmenin verdiği özgüven ve tatmin duygusu tarif edilemez.” diyen girişimcimizi sosyal bir inovasyon yarattığı için tebrik eder, başarılarının devamını diler ve bu keyifli sohbet için de teşekkür ederiz. Çok daha fazlası aşağıdaki röportajımızda bulunmaktadır. Keyifli okumalar …

Soru: Kendinizden bahsedebilir misiniz?

Cevap: Aynur Kesecioglu Aykut 1963 doğumluyum. 2007 de M. E. B öğretmenlikten emekli oldum. 2000 yılından bu yana profesyonel oyunculuk yapıyorum. Bu süre içinde çocuklarla gençlerle tiyatro odaklı başarılı AB ve yurt içi projeler gerçekleştirdim. Kültür ve Sanat Derneği kurup yönettim. 2016 yılından bu yana masal anlatıcılığı yapıyorum. Bu arada lise çocuk gelişimi bölümü mezunuyum ana okullarda da öğretmen ve yönetici olarak çalıştım.

Soru: İş fikrinizden bahsedebilir misiniz?

Cevap: Masal anlatıcılığı yaparak geçimimi sağlamak istiyorum. Sahip olduğum özellikler beceriler bütünüyle bu mesleği en iyi şekilde yapmamı sağlıyor. Masal anlatıcılığı bağımsız olarak yapılabilir bir iş. Bu işi yapmak için bir ofise, iş gücüne vs. ihtiyacınız yok.  Günümüz insanı öykünün gücünü iyiden iyiye anlamaktadır. Ne yazık ki öyküler, insanlara mutluluğun sadece sonsuz ürün çeşitliliğinden birini seçip almak ve tüketip yenisini almak olduğunu söyleyen reklamcılar ordusu tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu durumu, kendileri ve diğerleri için karşılıklı saygıya dayanan bir dünya isteyen biz masal anlatıcılarına, yeni gelecek yaratmak için bir fırsat olarak görmekteyim.

Soru: Kendi işinizi (girişiminizi) yapmaya nasıl karar verdiniz ve iş fikriniz nasıl oluştu?

Cevap: Profesyonel anlamda bu zamana kadar birilerine bağımlı ve projelerinin parçası olarak çalıştım. Bu durum beni yaratıcılık, üretkenlik ve mali olarak sınırladı. Zaman, enerji, ve ekonomik kayıplarıma neden oldu. Masal anlatıcılığı tek başına da olsa sürekli ve aktif olarak özgürce gerçekleştirilebilecek bir meslek. Ayrıca aldığım eğitimler, deneyimlerim bütünüyle bu işi en verimli şekilde gerçekleştirmemi sağlıyor. Masal Anlatıcılığını profesyonel olarak düşünmeme sebep olan olay; özel bir tiyatro da oynadığım son oyunun kuklalarını yapmam ve anlatıcı olarak rol almamdı. Yaklaşık bir yıl devam ettim. Bu sıra da Masal anlatıcılığıyla ilgili çalışmalar ve bu işi profesyonel yapanlar dikkatimi çekti. Ayrıca bu sırada masalın büyüsüne de kapılmıştım. Bu işi bağımsız olarak yapmaya karar verdim. Akabinde bu alanda eğitimler aldım.

Soru: Kendi işinizi yapmak nasıl bir duygu?

Cevap: Özgürce ve tam kapasiteyle yol haritası çizip adımlar atabilmenin verdiği özgüven ve tatmin duygusu tarif edilemez.

Soru: Kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Cevap: Yurt içi ve yurt dışında bu alandaki eğitimlere, atölyelere ve etkinliklere katılmak. Masal projemi yurt içinde ve yurt dışında yetişkin gençler ve çocuklarla gerek özel gerekse kamu kuruluşlarında gerçekleştirmek.

Soru: Hayalleriniz için nelerden vazgeçtiniz?

Cevap: Aktif anlatıcılık öncesi dönem mali açıdan oldukça sıkıntılıydı. Hala da gelir den çok mislisiyle atölyelere, kitap, ulaşım ve kostüm vb. masraflara harcama yapmaktayım. Bu iş aynı zamanda başka bir işten elde edilecek düzenli gelir imkanını da ortadan kaldırdığı için ara sıra maddi açıdan sıkıntılarım oluşmakta. Ancak ben hiç kazanmadan da bu alanda harcamayı ve mali krizi göze almış bulunmaktayım. Benim için bu işi başarmak ve hayata geçirmek bu riske değecek bir eylem.

Soru: Kendi işinizi yaparken keşke dediğiniz ve pişman olduğunuz şeyler var mı?

Cevap: Yok diyebilirim. Bu konudaki yaşadığım her şey deneyim ve bir sonraki adım için zemin oluşturuyor.

Soru: İşinizin zorlukları nelerdir? 

Cevap: Sürekli partnerli çalışmak çok kolaylaştırıcı olmasının yanında, zaman bakımından kısıtlayıcı ve süreci yavaşlatan bir durum olabiliyor. Her zaman çalışma takvimleri aynı partnerle mümkün olmuyor. Bu nedenle kişisel takvimime uygun planlamalarla müzik ve diğer konularda eşlik edebilecek değişken unsurların olması süreci kolaylaştırabiliyor.

Soru: Devletten aldığınız destekler var mı? Varsa nelerdir? Yoksa destek almayı düşünüyor musunuz?

Cevap: Herhangi bir destek almıyorum. Ancak almak isterim. Birkaç ay önce KOSGEB’ ten sertifika aldım. Henüz bu işimle ilgili bir yardım alma girişimim olmadı. Maddi açıdan destek bu işin sürekliliği ve yaygınlaştırılması açısından olmazsa olmaz bir unsur olduğunu düşünüyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com