GİRİŞİMCİ HAMİT MEMUR - WATTSU

GİRİŞİMCİ HAMİT MEMUR – WATTSU

Girişimci Röportaj – 04

Sizi, yılmadan, usanmadan çalışan ve emeklerinin sonucunda başarıya ulaşan bir girişimciyle, Hamit Memur İle tanıştırmak istiyorum. O, yıllar içerisinde kazandığı iş tecrübesini ve bilgi birikimini harmanlayarak bir buluş yapmış ve buluşunu işine dönüştürmüş bir girişimci. Zorlu yollardan geçmesine karşın her zaman mücadele etmiş ve en önemlisini umudunu hiç kaybetmemiş biri. Kendisiyle keyifli bir röportaj yaptık. Tüm samimiyetiyle kendi girişim serüvenini, oluşturduğu Wattsu markasının büyümesini anlattı ve girişimcilere tavsiyelerde bulundu. Keyifli okumalar dileriz…

Soru: Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Cevap: 1975 Malatya doğumlu, ısıtma ve soğutma sektörüne yönelik birçok Ar-Ge çalışması yürütmüş, yeni buluşlar gerçekleştirmiş bir Fizikçiyim.

 Soru: İş fikriniz nedir? ( Bu kısımda işinizi ve girişiminizi anlatabilirsiniz)

Cevap: 40 yıllık kombi çalışma sistemini kökten değiştiren verimli bir çalışma sistemi geliştirdik. Kombi sektörü için önemli bir Ar-Ge sürecini başarı ile sonuçlandırdık. Bir mucitte sormuşlar bunu nasıl buldun? Oda “30 yıl artı 15 dakika” demiş; Wattsu’nun hikayesi 2010 yılında başladı, herkes gibi benimde doğal gaz faturam yüksek geliyor ve faturamı düşürmek için kombimi nasıl daha verimli kullanabilirim düşüncesiyle kombiler üzerinde araştırmalara başlamıştım. Geçmişte kalorifer kazanları üretmiş ve 1500 derecede kömürü eriterek yakan bir sistemin buluşunu ortaklarımla Konya’da yapmış biri olarak, aslında ısıtma ve soğutma sistemleriyle ilgili birçok deneyime sahiptim. Bu bilgi birikimlerim, bu süreçte, bu buluşu yapmama olanak sağladı ve bir gün önemli bir detayı kombi üzerinde fark etmemle zihnimde ilk domino taşı devrildi. Derken, peş peşe domino taşları devrilerek kısa bir zaman içerisinde Wattsu’nun ana mantığı zihnimde canlandı. 2010 ile 2013 yılları arasında gözlem ve deneyler ile kombileri daha verimli çalıştıracak start/stop sistemi şekillendi. Artık bildiğim bir gerçek vardı. Kombilerde verimliliği ciddi oranlarda arttıran yeni bir çalışma, yazılım algoritmasını bulmuştum.

VTS şirketini 2013 yılında kurdum ve birçok ilde testler yaparak yazılıma ait ana hatları bitirdim. Bu testler sırasında kombi ana kartlarının, ilk yerli modellerini de ekibimizle yaptık. 2015 de patent başvurumuzu yapıp ardından bu teknolojiyi tüm kombilere yönelik cihaza dönüştürmek için iki yıl daha çalıştık ve Wattsu WT1 doğdu. İsim olarak da suyun gücü anlamına gelen Watt(GÜÇ) ve Su kelimelerinin birleşiminden “Wattsu” ismini cihazımıza verdik. Çünkü buluşumuzun özünde suyun döngüsü vardı.

Soru: Kendi işinizi (girişiminizi) yapmaya nasıl karar verdiniz ve iş fikriniz nasıl oluştu?

Cevap: Ticari bilgi birikimimle bu buluşu, milli ve yerli ürüne dönüştürmek adına Wattsu markasını yatırımcı ortak bularak hayata geçirdim.

Soru: Kendi işinizi yapmak nasıl bir duygu?

Cevap: Aslında ben hep kendi işimi yaptım. Soruyu şöyle anlayayım. “Kendi icadınız olan bir ürünü satmak nasıl bir duygu?” derseniz; Herhalde buna verilecek en güzel cevap “hatırlar mısınız bilmiyorum, bir lastik markasının reklamında lastik markasının çizgi karakter yüzü, üretilen her lastik banttan müşterisine ulaşırken en son olarak döktüğü bir gözyaşı vardı.” işte öyle bir şey. Bende ürünüm insanların evlerinde yer aldıkça onların hayırlı dualarını alabilme düşüncesiyle mutlu oluyorum.

 

 

Soru: Kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Cevap: Hedefimiz daha yaşanabilir bir dünyayı çocuklarımıza bırakabilmek adına gezegenimizin enerji kaynaklarını verimli tüketecek, ticari kaygılar içermeyen, inovatif ve yerli ürünler üretmek. Ülkemizden dünya pazarına sunulmuş yeni fikirler ve icatları hayata geçirmek, yeni fikirleri ve projeleri desteklemekte hedeflerimiz arasında. Wattsu’nun GLobal bir marka olmasını sağlamak. Yani, insanlar Wattsu ismini duyduğunda, o insanların zihninde, tasarruf ve enerji kaynaklarını verimli kullandıran marka algısını oluşturmayı hedefliyoruz. Maalesef ülkemizde tasarruf kelimesi yanlış yönlendirmeler neticesinde zihinlerde kirli bir yerde. Wattsu kullanılmaya başladıkça, insanımızın bize teşekkür etmesi, bizin için en büyük mutluluk olacaktır.

Soru: Hayalleriniz için nelerden vazgeçtiniz?

Cevap: Vazgeçtik demeyelim de aksattık diyelim. Çünkü yoğun bir araştırma sürecinde gelgitler yaşadığınız bir dönemde korku ve vesveselerin sizi sürekli taciz ettiği bir ortamda ailenizi aksatabiliyorsunuz. Tabi burada eşiniz size inanılmaz destek oluyor ya da olmuyor. Bende buradan hep yanımda olan zor günümde ve iyi günümde yanımda olacak olan eşime şükranlarımı sunuyorum yeniden.

Soru: Kendi işinizi yaparken keşke dediğiniz ve pişman olduğunuz şeyler var mı? Varsa nelerdir?

Cevap: Az önce bahsettiğim gibi bu tarz işlerin ilk evrelerinde vesvese ve keşkeler sürekli cirit atıyor etrafınızda. Keşke dedim belki çokça. Ama geri dönüp baktığımda o keşkelerin ve pişmanlıkların aslında benim geçmişim olduğunu kabul ediyorum. Çevremdeki insanlara söylediğim bir sözüm vardır, “Başarılı inanların hayatında “Rağmen” sözcüğü vardır.” Tüm zorluklara rağmen pes etmeyen er yada geç başarıya ulaşır, zorluklar karşısında yılmayan ve alternatif üreten biri için başarı, sonuç olur.

Soru: İşinizin zorlukları nelerdir? 

Cevap: İşin zorluğu şudur sizin girişiminizin size iyi bir hayat sunacağı süreçte kimse neler yaşadığınız bilemez. Mali durumunuz zaman zaman çok zorluğa girer. Çünkü daha bir ticari faaliyete başlamamışsınız dır. Ailevi problemler ara ara nükseder. Etrafınızda ki insanlar sizi istihzaya alırlar, küçümsemeye çalışılar. Ama zaten işin sonunda başarmışsanız bunların hepsini yenmişsiniz demektir. Korkuları ve zorlukları yenebilmek… Belki yenemeyebiliriz ama onunla savaşmış olmak insana müthiş bir duygu verir. Bunları genellikle erteleyerek çözmeye çalıştım. Hani şöyle düşünün sınavda bir soru çıktı takıldınız, o an onunla uğraşırsanız sınavı kaybedersiniz. Bende genelde bir sonraki soruya geçtim onu çözünce geriye dönüp bunu çözdüm. Tabi kaptanın ustası dalgalı denizde beli olurmuş, buda o kadar kolay değil. Ama korkmayın veya gevşemeyin hiç durmadan çalışın. Allah’a güvenin.

Soru: Aldığınız destekler var mı? Varsa nelerdir? Yoksa destek almayı düşünüyor musunuz? 

Cevap: TÜBİTAK, KOSGEB bize patent konusunda destek verdiler. Ayrıca Turkcell’in kurup desteklediği Arıkovanı Platformu gibi bazı platformlardan da destek aldık. Bu vesileyle destek olan kuruluşlara, ürünümüzü alarak bize güvenen tüm müşterilerimize teşekkür ederiz.

En büyük desteği bu projeye inanarak bana ortak olan Rizeli Mahmutoğlu ailesinden aldım, onlar benim için bir aileden daha öte bir noktada hayatımda yer ettiler. Tüm ortaklarıma canı gönülden teşekkür ediyorum.

Soru: Kendi işini yapmak isteyen girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap: Aslında birçoğunu konuştuk. Ancak ek olarak şunları söyleyebilirim. Sizi hep anlayacak, dinleyecek bir dost bulun. Yatırımcılarla içli dışlı olun. Yapacağınız işte herkesten önde olmak için donanımınızı yükseltin. Bilgi birikiminizi artırın. Üst ve alt yaş gruplarınızla sürekli irtibat halinde olun. Herkesi dinleyin ve istişarelerde bulunun ama tek başınıza karar alın. Konfüçyüs derki; “Kendi doğrunuza güveniyorsanız bunu başkalarıyla tartışmayın.” Yanlışlarınız da doğrularınız da sizin kararınız kimseyi ilgilendirmez herkes işine baksın sizde işinize bakın.

 

Girişimcimizin başarılarının devamını diler, bu güzel röportajı bizimle yaptıkları için teşekkürlerimizi sunarız. 

 

Firmanın Web Sitesine Ulaşmak İçin Lütfen Logoya Tıklayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com