GANTT ŞEMASI VE PLANLAMA

GANTT ŞEMASI VE PLANLAMA

Bir projenin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için planlı bir yönetim gereklidir. Projede görev alanlar arasındaki bağların kurulması, iş paketlerinin detaylı bir şekilde tanımlanması ve süreç takibinin yapılması gerekmektedir. Proje planlama denildiğinde akla ilk gelen ve yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, Henry Gannt tarafından tasarlanan Gantt şemasıdır.

Gelin, şemayla ilgili bilgiler vermeden önce biraz planlamadan bahsedelim. Yapılan herhangi bir işte, başarılı olunmak isteniyorsa bir yol haritasının çizilmesi gerekmektedir. Planlama da projenin ilerleyişindeki yol haritasıdır. Planlama sürecinde önce tasarlanan ve yapılmak istenen başlıklar not alınır. Ardından bu başlıklar arasındaki bağlar, birbirini takip eden, birbirinden bağımsız yürütülebilen işler öncelik sırasına göre listelenir. Bu liste oldukça önemlidir. Çünkü projelerin başından sonuna kadar belirli emek, maliyet ve zaman harcanmaktadır. Hangi işin ne kadar sürede bitirilebileceği ve/veya bitirilmesi gerektiğine göre iş paketlerine zaman aralıkları verilir. Böylece tüm projenin baştan sona ne kadar süre alacağı, hangi işlerin yapılması gerektiği, bu işlerin yapılması için nelere ihtiyaç olunduğu görülebilir. Planlama daha öncede bahsedildiği gibi projenin yol haritasını oluşturmaktadır.

Planlama yönetiminde sıklıkla Gantt şemasından faydalanılır. Çünkü Gantt Şeması; projenin süreçlerini görsel olarak görmemizi sağlayan bir metottur.  Mevcut zaman diliminde projenin hangi aşamada olduğu, planın önünde mi yoksa gerisinde mi kalındığı Gantt Şemasıyla kolaylıkla algılanabilmektedir. Piyasada iş planı çizelgesi olarak bilinmekte olup, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Belirli bir süreç içerisinde birden fazla işin, zaman dağılımlarını ve birbirine olan bağlantılarını gösterdiği için de iş dünyasında çokça tercih edilen bir metottur.

Proje yöneticisi Gantt Şemasına bakarak işlerin takibini yapabilir, kritik durumların farkına varabilir, gerekli durumlarda çalışanlar arasında transfer yaparak işin zamanında bitirilmesini sağlayabilmektedir. Bu şemayla ister günlük yapacağınız işleri, isterseniz de bir üretim hattındaki işleri veya sadece bir projenin iş paketlerini şematik gösterebilir ve takibini yapabilirsiniz. Örneğin; bir davet organize ettiğinizde bile, hazırlıkların yapılması sürecinde daha az sorunla karşılaşmak ve zaman açısından sıkışmak istemiyorsanız Gantt Şemasından faydalanarak planlama yapabilirsiniz. Kullanım alanları tamamen sizin yaratıcılığınızla sınırlı olup, hayatınızda planlamaya ihtiyaç duyacağınız her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Gantt Şeması Oluşturma

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü üzere çizelgenin sol sütununda yapılacak iş paketleri alt alta sıralanmaktadır. İş paketleri kendi alt kırılımlarıyla birlikte de yazılabileceği gibi genel başlıklar şeklinde de yazılabilir. Bu sadece proje yöneticisinin iş planını ne kadar detaylandırmak istediğiyle ilgilidir. Çizelgenin en üst satırı soldan sağa doğru her bir sütuna bir tarih gelecek şekilde günlük, haftalık veya aylık olarak tanımlayabileceğiniz takvim bulunmaktadır.  Ardından hangi iş paketi hangi zaman dilimi boyunca yapılması hedefleniyorsa, işaretlenir. Ona ait kutu boyanır. Burada birbirleriyle ilişkili olmayanlar farklı renkte işaretlenebilir. Çizelgeyi okuyan, inceleyen kişinin daha kolay anlayabilmesi ve takip edebilmesi için renk kodlaması yapılabilir.  üzerine hangi günde olduğunuzu gösteren serbest kaydırılabilir bir çizgi çekilebilir. Böylece hangi işlerin yapılması gerektiği daha net görülebilecektir.   Gantt Şeması günlük veya haftalık olarak takip edildiğinde planlama yönetimi için oldukça faydalı olacaktır. Zaman ilerledikçe ve tecrübe kazandıkça bu şemayı kendinizde eklentiler yaparak geliştirebilirsiniz.  Şimdiden başarılar dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com