Güneş Panelleri ile Elektrik Üretip Para Kazanın.

Güneş Panelleri ile Elektrik Üretip Para Kazanın.

Güneş panelleri ile ürettiğiniz elektriği satabilirsiniz.

Güneş enerjisi, dünyanın her noktasında öyle ya da böyle kullanılan bir enerji biçimi olarak kabul ediliyor. Bu noktada enerjinin verimliliği yönünde pek çok geliştirme faaliyeti sürdürülüyor ve panellerin çok daha fazla elektrik enerjisi üretebilmesi için çalışmalar devam ediyor. Yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarına olan ilgi her geçen gün artmakta. Özellikle gelişmiş ülkeler fosil yakıtların çevreye verdiği zararların ve dönüşü olmaz şekilde ekosistemde oluşturduğu etkinin farkında.

Ülkemizde de yenilenebilir enerjiye ilgi artmaktadır. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde müstakil evlerin bahçe ve çatılarına yerleştirilen güneş panelleri o evin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamakla kalmayıp komşu hanelere de elektrik faturası konusunda yardımcı olmakta. Ülkemizde bu alandaki çalışmaları GENSED yürütmekte genel olarak. Yaptığı çalıştaylar bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye yönelik etkinlikleri ile ülkemizde bilincin artmasına ve karbon ayak izimizin küçültülmesine katkı sağlamakta.

Sadece müstakil evler değil apartmanların çatılarına da güneş panelleri yerleştirilip elektrik tüketimi azaltılabilir. Gerekli düzenlemeler ile apartmandaki tüm haneler eşit miktarda elektrik dağıtımı yapılıp eğer güneş panelleri yeterli enerjiyi üretiyorsa tamamen şebeke bağlantısından bağımsız olarak elektrik üretilip varsa fazlası satılabilir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki bir evin ortalama yıllık elektrik tüketimi 3500 kwh civarındadır. Güneş panelleri yüzey alanı, güneşlenme süresi gibi etkenlere göre değişkenlik göstermekle birlikte günde ortalama 10 kwh elektrik enerjisi üreten bir sistem bir evin ihtiyacını karşılayabilmektedir . Avrupa da zaten yaygın olan bu akıllı şehir akımını ülkemizde neden uygulamayalım ki? Böylece fosil yakıtları daha az kullanarak karbon salınımını azaltabiliriz. Ayrıca güneş panelleri ile masraflarımızı neredeyse sıfırlayıp, çevreyle dost bir şekilde yaşayabiliriz.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com