Firma Kurma ve Başlatmanın Esas Noktaları

Firma Kurma ve Başlatmanın Esas Noktaları

Günümüzde artık bireysel ya da kurumsal olması fark etmez, her geçen gün farklı sektörler içerisinde onlarca farklı firma kurulmakta. Pek çok kişi firma kurma işlemlerinin çok uzun olduğunu düşünmekte ve bundan dolayı da ciddi anlamda tedirginlik yaşamakta. Halbuki burada önemli olay şey firma kurmak değil kurulacak olan firmanın sürekliliğini sağlamaktır. Aksi halde kurulacak olan şirket oldukça kısa bir süre içerisinde kapanış vermek zorunda kalacaktır. Bu aşamada ilk olarak firmanın hangi sektörde ve ne amaç ile kurulacağına karar verilmelidir. Özellikle de son dönemlerde bu konuda yapılmakta olan çalışmalarda kendini göstermekte olan değişimler ile birlikte fikri olan, işinin uzmanlığına güvenenler; istedikleri firmayı hiçbir sorun yaşamadan kurma imkanına erişmiş olacaklar.

 

İlk aşamada firma kurma konusunda sermayenin net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Sermayenin büyüklüğü, kurulacak olan firmanın faaliyetlerini sürdürebilmesi ve kuruluştan sonra yeterli oranda gelir sağlayana kadarki geçecek olan süre içerisinde var olan nakit ihtiyacını karşılanacak oranda olması önemlidir. Bu sermaye tutarı kurulacak olan şirket tercihine göre değişim göstermektedir. İlk evrede var olan sermaye ile yatırımların yapılmasının yanı sıra yeni cihazlar alınabilir, ithalat yapılacaksa ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşanmaması adına doğru olarak belirlenmelidir. Bilindiği üzere her şirket tipinin beraberinde getirmekte olduğu bazı sorumluluklar ve avantajlar bulunmaktadır.

Pek çok kişi Limited ve anonim şirketlerinin aynı olduğunu düşünmektedir. Lakin firma kurma konusunda araştırmalar yapılmaya başlandıkça da görülebileceği üzere bu ikisinin arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Dolayısıyla öncelikli olarak şirket türleri araştırılmalı, bunların avantajları ve dezavantajları belirlenir; ardından da bunlara en uygun olacak tarzdaki şirket seçilebilir. Bu konuda deneyim sahibi olmayan kişiler; konusunda uzman bir mali müşavir ile iletişime geçerek onlara uygun olacak şirketi seçebilecektir. Yapılacak olan görüşmeler esnasında kurulacak olan firmanın faaliyet konularının üzerinden geçilmesi ile birlikte en uygun olan şirketin seçilmesi de gerçekleştirilmiş olacaktır. Ardından ise bağlı bulunulan ticaret odasına kayıt yaptırılacak ve vergi dairesinden mükellefiyet açtırılacaktır.

 

Yapılacak firma kurma başvurusu adına ticaret odasına gidilmeden önce ise gerekli olan birkaç adımın mutlak suretle doğru şekilde atılması önemlidir. Bunlardan bir tanesinin bile olması gerektiği gibi atılmaması demek, firmanın kurulması aşamasında oldukça ciddi sorunların kendini göstermesi anlamına gelecektir. Bundan ötürü mutlaka deneyimli olan kişiler ile iletişime geçilmesi ve araştırmaların en iyi şekilde yapılması önemlidir. Firmanın merkezi olarak seçilecek adresin belirlenmesi, kira kontratının yapılması, şirket unvanının ve NACE kodunun belirlenmesi gibi durumların sonrasında noterde sözleşme hazırlanması, imza beyannamesi hazırlatılması ve mali müşavire şirket kurma yetkisi verilmesi gerekmektedir. Herhangi bir bankada şirket hesabının açtırılmasından sonra sermayenin yaklaşık olarak 4’te 1’lik kısmı bu hesaba yatırılacaktır.

 

Hazırlanmış olan bu dosyalar ile birlikte firma kurma konusunda mali müşavir ticaret odasına gidecek ve başvuruda bulunacaktır. Eğer ki evraklarda herhangi bir eksiklik görülmüyorsa, yaklaşık olarak birkaç gün içerisinde tüm işlemler tamamlanacaktır. İşlemlerin tamamlanmasından sonra ise tekrardan notere gidilir ve bu sefer şirketin imza sirküleri hazırlatılacaktır. Mali müşavir bu esnasında şirkete ait olan resmi defterleri notere onaylattırıp vergi dairesi kaydı almak adına dilekçe ile başvuru yapılacaktır. Böylece şirkete ait vergi levhası çıkartılmış olacaktır. Sonraki aşamalarda artık yapılacak olan şeyler prosedürlerden ziyade firmanın kuruluşunda belirtmekte olduğu çalışmalar olacaktır. Her bir adımın dikkatli bir şekilde atılmasının sonrasında firma her zaman istenildiği gibi başarılı bir şekilde yoluna devam etmiş olacaktır.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com