ETİKİLİ İNSAN'IN 8 ALIŞKANLIĞI

ETİKİLİ İNSAN’IN 8 ALIŞKANLIĞI

Başarılı bir girişimci olmak için doğru bir ekip kurmak ve bu ekibin başında bir lider olarak bulunmak gerekmektedir. Çalışanlarınıza ilham verip, motivasyonlarını yükseltmek, doğru zamanda doğru kararlar almak, kendini iyi bir şekilde ifade edip, karşı tarafı da doğru anlayabilmek için girişimcilerin kendilerini geliştirmesi, hayat boyu öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmesi şarttır. Bir kişi “Ben bir girişimciyim “ diyebiliyorsa eğer, aynı zamanda bir lider adayıdır. Ancak iyi bir lider olabilmek için öncelikle etkili bir insan olmak gereklidir. Bu nedenle sizler için, etkili insanın bazı alışkanlıklarını aşağıda sıraladık. Sizde kendi alışkanlıklarınızı değerlendirebilir, liderliğin ilk adımı olan etkili insan olmak için eksiklerinizi fark edip, onları geliştirmeye yönelik başlangıçlar yapabilirsiniz. Bizce bu noktada öz eleştirilerde bulunmalı ve kendinizi keşfe çıkmalısınız. Böylece etkili bir insana dönüşümünüzü başlatabilir, iş dünyasında başarı kapılarını aralayabilir ve en önemlisi de ekibinizi doğru yönlendiren bir lider olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

ETKİLİ İNSANIN ALIŞKANLIKLARI NELERDİR?

1. Kendinin farkında olma

Kendilerini bilen, neyi yapıp neyi yapamayacağını analiz edebilen, eleştirilere açık ve karşı tarafın söylediklerine değer veren kişilerdir. Kendisinin farkında olan kişide, benlik bilgisi oturmuştur. Egosunu kontrol edebilir ve onu doğru kullanabilir. Sorumluluk almaktan korkmaz, başkalarından fikir almayı veya yardım istemeyi bir gurur meselesi haline getirmez. Fikir paylaşımlarında bulunur ve çevresindeki kişilere katkı sağlamaktan çekinmez. Öz güveni yüksektir. Ancak bunu ego ile karıştırmaz. Proaktif insanlardır, zorluklarla mücadele edebilecek gücü kendilerinde bulurlar ve her daim çözüm odaklıdırlar.

2. Hayal kurmak

Hayallerini gerçekleştirmek için çaba sarf ederler ve yaratıcılıklarını hiçbir zaman kaybetmezler. Bir işe başladıklarında görmek istedikleri sonucu zihinlerinde canlandırabilir ve bu sonuca ulaşmak için yollar belirlerler. Bazı yollarda tıkanıklık olduğundaysa tekrar düşür, planlar ve yeni yollar çizerek devam ederler. Hayal kurmak onların bir parçasıdır. Ancak kurdukları hayallerde gerçekçi olmak isterler. Başarabileceklerine inandıkları konularda hayal kurup, bunu gerçek kılarlar.

3. Vicdanının sesini dinleme

Vicdanlarına kulak veren kişilerdir. Hak yemek istemezler ve böyle bir durumun oluşmasına da asla izin vermezler. Kara alırken akıl, mantık ve vicdan üçlüsünü kullanırlar. Vicdanlarının huzursuz olduğu hamlelerden kaçınır ve çevresindeki kişilere dürüst davranırlar. Onlar için insan olmak ve mutlu olmak ön plandadır. İş hayatlarında da vicdanlarının huzurlu olduğu işlerde, pozisyonlarda bulunmak isterler. Açık sözlüdürler. Karşısındaki kişide bir hata gördüğünde uygun bir dille anlatır. Yapıcı kişilerdir. Kendilerine de aynı şekilde açık sözlü olunmasını isterler. Bir sorunla karşılaştığında çözmek ister. Aksi halde vicdanen rahat hissetmezler.

4. İradeli olma

Hayatları boyunca iradelerini hep kontrol altında tutmaya özen gösterirler. Gerek günlük yaşantısında, gerekse iş hayatında kendi arzu ve istekleri, olması gerekenin önüne geçemez. İradesini kullanarak sabretmeyi, tolere etmeyi ve azimle devam etmeyi bilirler. Her işini sıraya koyup, önce en önemlisini yaparlar. Karar alırken, iradesi sayesinde doğru hamlelerde bulunurlar. İyi analiz ederler ve gözlem kabiliyetleri yüksektir.

5. Bolluk bilincinde olma

Hayatta her sonucun, alınan bir karardan dolayı olduğunu bilirler. Bu nedenle yaşadıkları kayıpları, birer kayıp olarak görmez bunu bir tecrübe olarak adlandırırlar. Onlar için kaybeden yoktur ve herkes kazanır. Sadece bazı tecrübelerin bedeli ağırdır. Bu nedenle her sıkıntılı durumdan ders çıkarmayı bilirler ve pişmanlık yaşamazlar. Kriz dönemlerini birer fırsat olarak görüp, daha dikkatli ve odaklanmış bir şekilde krizi fırsata dönüştürürler.

6. Cesaretli ve akıllı davranmak

Sorumluluk almaktan korkmazlar. Detaylıca ve akıllı yaklaşımlarda bulunarak karar alırlar. Yeri geldiğinde “Hayır” diyebilmeyi bilen kişilerdir. Attıkları adımlardan emin olmak isterler. İstikrarlı bir büyüme için cesur kararlar alabilirler. Çevresindekilerle fikir alışverişinde bulunup, akıllı hamleler yapmak isterler. Bilinmeyen sulara girmekten korkmazlar, onlar için belirsizlik çözümlenmesi ve aydınlatılması gereken bir olgudur.

7. Yaratıcılık

Olaylara, durumlara farklı pencerelerden bakabilirler. Kendilerini ve düşüncelerini sınırlamazlar. Hayal güçlerinin ışığında yaratıcılıklarını sergilerler. Birçok konuda farklı yaklaşımlarda bulunarak, yeni fikirler oluşturmayı severler. Yenilikçi kişilerdir. Sinerji yaratırlar. İnsanlarla ilişkileri iyidir ve çevrelerine ilham verirler.

8. Kendini yenileme ve geliştirme

Hayat boyu öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline sokmuşlardır. Karşısındaki, beş yaşında bir çocukta olsa ondan bir şeyler öğrenip, farklı bakış açıları kazanabileceğini bilirler. Bu nedenle dinlemeyi, gelişmeyi ve öğrenmeyi severler. Yeni şeyler denemekten kaçınmazlar. Sürekli olarak gelişmek isterler. Uzmanlıklarının yanında farklı konularla ilgilenmeyi ve fikir sahibi olmayı severler. Yapılan eleştirileri dikkate alır ve değerlendirirler. Mükemmeliyetçi tarafları da bulunur. Bu nedenle kendilerini sürekli olarak geliştirmek isterler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com