Apple Park Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiyle Çalışmayı Hedefliyor

Apple Park Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiyle Çalışmayı Hedefliyor

Apple Park Açılıyor..

Enerji nasıl üretilir? Fosil yakıtların tüketilerek veya radyoaktif enerji kaynakları ile elektrik üretmek bir standart. Ancak, hidrolelektrik santralleri gibi herhangi bir madde yakılmadan enerji üremek dahi doğa üzerinde ciddi tahrifatlar yapabilirken, bunu sıfır düzeyinde yan etkiyle gerçekleştirmek mümkün değil mi? Yenilenebilir enerji işine de girmeye hazırlanan Applle, bu konuda da bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor ve Apple Park ın tüm ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlamayı planlıyor.

Apple uzun zamandır inşası devam eden yeni kampüsüne 2017’nin Nisan ayında taşınmayı planlıyor. Binlerce çalışanı olan firmanın tam anlamıyla taşınmasının 1 yıla yakın zaman alacağı öngörülüyor. Kampüsün tam ortasında uzay gemisine benzeyen halka şeklinde, dış cephesi kavisli camlar ile kaplı ve tepesi metalik karbon fiberden yapılan ana bina bulunuyor. Bu binanın tepesinde 17 megawattlık yüksek verimli güneş panelleri bulunuyor. Bu panellerin kampüsün elektrik ihtiyacını sürekli olarak karşılaması öngörülmekte. Tam anlamıyla yenilenebilir enerjiyle çalışacak olan bu kampüsün içerisine 10 bine yakın kuraklığa dayanıklı ağaç da dikilmesi planlanıyor.

California’nın kurak iklimine ayak uyduracak bu ağaçların yanı sıra kampüsde spor alanı, bisiklet yolu ve bir de gölet yapılması planlanıyor. Halkanın içerisinde bir de meyve bahçesi bekliyormuş Apple çalışanlarını. Apple CEO’su Tim Cook’un söylediğine göre çalışanlarına yaratıcı ve ferah bir ortam sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmışlar. Apple’ın günümüzdeki konumuna ulaşmasında çok büyük rol oynayan Steve Jobs’ı da unutmamışlar. Onun ismini de kampüsün konferans binasın vermişler. Steve Jobs Theater’ın bin kişilik ve cam bir silindirden oluştuğunu da belirtelim.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com