9. Anlayışlı ve Esnek Olma

9. Anlayışlı ve Esnek Olma

Firmalar her zaman aynı güçlerine sahip olmayabilir. Bu noktada bağlılık; firmanın personellerinde aradığı beklide en önemli özelliktir. Elbette bu noktada ekip üyelerinin karakterleri kadar, işletmenin onlara sunduğu zemin de bağlılığın etkenlerindendir. Örneğin; çalışma saatleri belli olmayan, sektör ortalamalarının altında ücretlerle personel istihdam edilen ve personelin mutlu olması için hiçbir girişimde bulunulmayan bir işletmede bağlılık söz konusu değildir ve hiçbir personel düzeyinde mümkün olmayacaktır. Hele ki, işletmede insan onuruna aykırı davranışlar sergileniyorsa, bir gün iş yeri sahibinin talep edeceği özveri, kesin olarak reddedilecektir.

Yani, ekip üyelerinizin karakterlerini çok iyi analiz etmiş ve size en zor zamanınızda kesin olarak destek olacağını tespit etmiş olsanız dahi, sizin onlara sunacağınız zemin, gelecekte beklenti içerisinde olmanızı kolaylaştıracaktır.

Elbette hiç kimseye işe alırken, “gelecekte özel durumlarda bize destek olacak mısınız?” diyemezsiniz. Dahası böyle bir beklenti içerisinde olmanız pek de doğru değildir. Bunu bir emniyet mekanizması olarak düşünmeli ve ekip üyelerinizin karakterlerini analiz ederken bu noktada girişime faydalı olup olmayacaklarını kendiniz tespit etmelisiniz. Emin olunuz ki, işletmeye gelecekte destek olmayacak personel birkaç dakika içerisinde anlaşılabilecek verileri size sunacaktır. Eğer elinizde çok kısa aralıklar iş değiştirmiş ve referans sunamayan bir aday varsa, bunu iyi analiz etmeniz gerekir. Zira uyumlu ve anlayışlı kişiler birkaç işletmede zorluk çekmiş olsa da, girdikleri her ekipten kısa zamanda uzaklaşmaz veya uzaklaştırılmazlar. Bu noktada personelin ayrıldığı işletmeden ayrılma nedenini de analiz etmenizde fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com