8. Tecrübeli Olma

8. Tecrübeli Olma

Tecrübeli eleman arayışı, geleneksel işletmecilik anlayışında da, modern girişimcilik yaklaşımında da hemen hemen aynıdır. Özellikle nitelikli işler yapıyorsanız, işletmenizin bekası için işi öğrenmeye ihtiyacı olmayan personellere siz ihtiyaç duyarsınız. Bilhassa girişimlerin oluşum safhasında, sektörü daha önce deneyimlemiş kişilerin görevlendirilmesi büyük avantaj sağlayacaktır.

Lakin, bu davranışı, işletmenin tümüne, her dönemde ve seviyede benimsemeniz, sektörün geneli için bir problemdir. Zira, her işletme her zaman deneyimli personel çalıştırmak isterse, yeni mezun ekip üyeleri hiçbir zaman iş bulamayacakları gibi deneyimli olabilmeleri de mümkün olmayacaktır. En tepedeki firmalar, çoğunlukla personellerin daha küçük çaplı girişimlerde deneyim yapmış olmasını kabul ederler. Bu sayede sahip olduklar sisteme zarar vermeden adapte olabilecek personelleri ekiplerine dahil ederler.

Bu noktada deneyim arayışının yalnızca mesleki yetiler noktasına olmayacağını da belirtmek gerekir. Zira çalışma hayatı ile ilgili davranış biçimlerinin öğrenilmesi de aranan tecrübeye dair hususlardır. İş yaşantısının detayları, daha çok sektör deneyimi ile elde edileceğinden, belki de özellikle aranan bu detay olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com