10. Hayalleri Olan

10. Hayalleri Olan

Girişim, vizyondur. Kimi zaman sadece bir haya üzerine tırnaklarımızla kazıyarak bir noktaya taşıdığımız işletmeler söz konusuyken, kimi zaman ciddi yatırımlar yaparak bir fikri ticari kara dönüştürmek isteriz. Her iki durumda da elimizde somut bir mekanizma yokken bir girişimde bulunmamız söz konusu olacaktır. Bu noktada inovatif girişimleri, hayalleri olan ekip üyelerini tercih etmeleri öncelikleri olmalıdır. Kimi işletmeciler bir gün kendi işletmesini kurma hayalini dile getiren personelden çekinirler. Zira bu personel üzerine yatırım yapmak, onu ekibin vazgeçilmez bir parçası haline getirmek, olur olmaz bir zamanda hayallerinin peşinden gitmek için işletmeyi terk edecek olması biçiminde algılanır ve bu bir risk faktörü olarak değerlendirilir.

Oysa girişimler; kişilere odaklı değildir. Kaldı ki, hayalleri olan girişim üyesi, o hayallerini gerçekleştirme noktasına gelene dek, girişime ciddi o kadar ciddi katkıda bulunur ki, hayalleri olmayan bir ekip üyesi ile kıyaslanamayacak marjinal bir fayda ortaya çıkar. Bu karaktere sahip ekip üyeleri, işletmeyi çalıştıkları yer olarak görmezler. Kendi hayallerini test ettikleri bir ortam bir tecrübe zemini olarak değerlendirdiklerinden özniteliklerinin tümünü girişim için seferber ederler. Hatta bu ekip üyelerinin özverisi girişim liderleri ve işveren tarafından o kadar dikkat çekici bulunur ki, çoğu zaman bu kişiler zaten işletmelerde tepe noktalara ulaşır ve işletmenin organik bir parçası haline gelirler.

Sonuç olarak hayalleri olan personeller, işletmelerin arayacakları bütün niteliklere sahip ekip üyeleridirler. Elbette hayallerin rasyonel ölçekte olması ve aşırıya kaçmaması gereklidir, bu kişilerin hayalleri, rüya ile karıştırmayan kişiler olduğundan emin olmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com